Vandrovní Vákuovaní Výletníci

"mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

Vandrovní Vákuovaní Výletníci - "mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

Prešporská všehochuť

  • dátum konania akcie: 23.4.2022
  • autor zápisnice: Penďo a Hela
  • účastníci akcie: Milo, Nikitka, výl. Rastík a dobr. Sofia

zápis od Penďa: Podujatie hlavného mesta, ktoré sme dlhé roky poznali ako Dni Bratislavy sa po novom volá Bratislavské mestské dni. Táto kedysi každoročne neodmysliteľná akcia V.V.V. „Prešporská všehochuť“ sa naposledy uskutočnila pravdepodobne v roku 2010.

Napriek pôvodnej neistote, podarilo sa stretnúť v zložení Hela, Milo, Nikita, Penďo, Rasťo a hosť Sofia. Obe rodiny navštevovali podujatia osobitne, ale stretli sme sa krátko na začiatku, no najmä na konci. Počasie bolo znesiteľné.  Z ľudí a atmosféry v meste akoby bolo cítiť následky ťarchy dvoch pandemických rokov a možno aj súčasný vojnový stav na susednej Ukrajine. Nech sa život vráti do normálneho stavu, aj keď bude iný, ako bol do roku 2019.

zápis od Hely: Bratislavské mestské dni sme odštartovali na nádvorí Primaciálneho paláca, kde sme si zahrali spoločenské hry od predajne iHRYsko a pozreli si bežne neprístupnú Kaplnku sv. Ladislava aj s „odborným“ výkladom prítomnej tety, ktorá nám s nadšením prečítala múdrosti z brožúrky.

Neskôr sme navštívili vintage bazár na Hviezdoslavovom námestí, kde sme pri čakaní na historický sprievod narazili na Penďovcov. Sprievod v podaní Tovarišstva starých bojových umení a remesiel nás priviedol až k Rudnayovmu námestiu, kde si pre nás pripravili symbolické otváranie mestskej brány. Mali sme možnosť sledovať viacero napínavých šermiarskych súbojov i šikovné akrobacie s vlajkami.

Po skončení programu sme sa presunuli do Starej radnice a navštívili mučiareň, žiaľ bez mučiacich nástrojov. Na stenách po nich ostali len farbisté popisy. Toto sklamanie nám však úplne vynahradilo stretnutie s pracovníčkou múzea, ktorá nám svojím prístupom veľmi autenticky pripomenula niekdajšiu atmosféru tejto inštitúcie.

Naše ďalšie kroky smerovali do Primaciálneho paláca, kde sme si tentoraz pozreli aj vnútorné priestory vrátane výstavy paličkovanej čipky a luxusnej toalety. Potom nás únava a hlad zaviedli do Starej tržnice. Kúpili sme si niečo pod zub a pri pohári vínka, resp. muštu si vychutnali klavírne koncerty príležitostných okoloidúcich nadšencov.

Po druhom stretnutí s Penďovcami, pri ktorom sme si osladili život zmrzlinou, sme sa vrátili na Primaciálne námestie. Prilákali nás tam tóny mládežníckej dychovej kapely, ktorá hrala rôzne známe moderné hity. Po koncerte sme sa podľa plánu stretli s Bohušom a spoločne odprevadili unavenú Nikitku na električku domov, aby sa mohla venovať školským povinnostiam.

Zvyšok poobedia sme strávili príjemným potulovaním sa po meste i návštevou rôznych reštauračných zariadení, aby sme nakoniec tento úspešný deň zakončili rezkým večerným koncertom kapely Preßburger Klezmer Band na Hlavnom námestí, ktorá niektorých z nás doslova roztancovala.

Resumé: Veľmi dobré, že bola realizovaná táto akcia, čím viac ich urobíme tým lepšie, situácia jasne dokazuje, že je nutné povolať našich záložníkov – dodatok Vlado

back to sezóna 2021/2022

Category: operácia

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!