Vandrovní Vákuovaní Výletníci

"mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

Vandrovní Vákuovaní Výletníci - "mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

Mošonské plastikové VVV

  • dátum konania akcie: 22.4.2023
  • autor zápisnice: Bohuš
  • účastníci akcie: Maťo, Vlado, Nika, Milo, Sofinka, výletníčatá Matúško, Quido

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Po rokoch korony, hľadania termínov a podobne, sa nám podarilo si nájsť časť a chuť ísť na veľkú výstavu. Výstava to ale nebola ledajaká a ešte k tomu bola aj v zahraničí.

Kam sme to teda vlastne išli a čo sme videli. Zašli sme kúsok od Bratislavy za hranice do mesta Mošoň.

Tu sa konala veľká výstava  plastikových modelov. Tak teda niečo k výstave.

Výstava a súťaž, ktoré každoročne organizuje Mosonmagyaróvársky Modelársky Klub sa v priebehu posledných 20 rokov vypracovali na jednu zo špičkových modelárskych akcií v Európe. V súťaži môžu štartovať súťažiaci v rôznych kategóriách; svoje sily si môžu zmerať v kategóriách zmenšených modelov vojenskej techniky, lietadiel, figúriek, civilných vozidiel či lodí. V kategóriách, rozdelených podľa veku, bolo v uplynulých rokoch prihlásených priemerne 1 800 až 2 500 modelov. Vďaka priateľským vzťahom vytvoreným za uplynulé obdobie a tiež vďaka výhodnej polohe mesta v strede kontinentu sa tu stretávajú modelári z východu a západu, severu a juhu Európy. V organizovaní súťaže pomáha aj niekoľko maďarských klubov a združení a funkciu rozhodcov vykonávajú medzinárodne uznávaní odborníci. Akcia nie je určená výhradne len plastikovým modelárom, obyvatelia okolitých obcí a rodinný príslušníci modelárov si môžu vyberať z množstva sprievodných programov.

Toľko k akcii a teraz sa poďme na náš výlet pozrieť.  Dátum akcie sme si dali na 22. Apríla. Rozdelili sme sa na tri posádky. Martinova rodina išla priamo do Mošoňu. Posádka Bohuš-Milo a druhá posádka Vaclo-Quido sa stretli v Petržalke. Spolu tiež vyrazili do Mošoňu. Presun prebehol bez problémov. Trošku sme pokrúžili pri hľadaní miesta na parkovanie ale podarilo sa rýchlo zaparkovať. Spoločne sme sa stretli s Maťom a spol. pred veľkou športovou halou, kde bola výstava. Po krátkom rozhovore a rozdaní rád, kde sa čo dá zaujímavé pozrieť, sme vyrazili na prehliadku modelov. Rozdelili sme sa na dvojice, trojice aj samostatné jednotky a ponorili sa do sveta plastikových modelov. A že bolo na čo pozerať, to vám teda poviem. V hlavnej hale boli postavené veľké stoly, na ktorých boli modely od výmyslu sveta. Malé, stredné, veľké aj mega veľké. Mohli ste tam vidieť lietadlá, tanky, rôznu vojenskú techniku, lode, diorámy. Pre milovníkov scifi, rôznych postavičiek či už z filmov, seriálov, kníh atď. bolo tiež postarané. Modely, ktoré boli prihlásené do súťaže potom pozorné oko porotcov prehliadalo. Udelilo im body a na druhý deň výstavy na konci bolo aj vyhodnotenie s cenami pre víťazov. V horných poschodiach športovej haly boli rozložené stánky, kde sa dali kúpiť modely, literatúra a iné modelárske náradie od výmyslu sveta. Toto sme tiež prezreli veľmi pozorne. Po preskúmaní veľkej haly sme sa presunuli vedľa do menšej športovej haly. Cestou sme mali možnosť vidieť stánky s lákadlami jedál, nápoj a iných maďarský špecialít.  V menšej športovej bolo kopec firiem, čo predávajú modely po celej Európe. Bolo na čo pozerať a aj vyberať. Negatívom však boli ceny, kde si niektorí viac účtovali ako majú na eshopoch aj s poštovným!

Tak sme popozerali, kúpili čo nás zaujalo. Postupne poodchádzali členovia VVV domov. Ja a Milo sme ešte raz pozreli predajné stánky vo veľkej hale. Cestou k autu sme sa ešte záludne vlúdili do náborového stánku maďarskej armády. Zistili sme, že nič moc. Tak sme ukončili akciu.  Aj  ťažký guľomet, o ktorý sme mali záujem sa nám nechcelo ťahať do auta, tak sme ho tam nechali. Možno na budúce!

Resumé: Myslím že akcia sa vydarila. Prišlo hojné osadenstvo VVV. Dúfam, že sa páčilo dospelým aj deťom. Akcia bola nenáročná a strávili sme jedno pekné doobedie spolu. Už sa teším na pozvánku na akciu u nás v Bratislave. Bude na Plastikovú zimu, ktorá vraj bude v Inchebe 11.11.2023.  

back to sezóna 2023/2024

Category: operácia

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!