Vandrovní Vákuovaní Výletníci

"mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

Vandrovní Vákuovaní Výletníci - "mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

VVV medzi zvieratkami

  • dátum konania akcie: 16.6.2018
  • autor zápisnice: Bohuš
  • účastníci akcie: Maťo, Nika, Zuzana, Milo, Hela, Nikitka, výl. Sofinka, Matúško, Alenka

Začalo nám leto, prázdniny a teda čas na nejakú hromadnú výletnícku akciu. Keďže je nás ako hadov, tak Zuzka usúdila, že bude vhodné nás umiestniť do zoo. Ale ktorej? Nakoniec padla voľba na Malkia park. Čo je to za divný názov a kde tá zoo je? Nuž pozrime sa trochu do histórie.

Brány Malkia Parku v Orechovej Potôni sa prvýkrát otvorili 3. júna 2016. Pomenovali ho podľa prvej zachránenej levici Malkie. V jazyku swahilli znamená toto meno kráľovná, a keďže lev je kráľom zvierat, môžeme Malkia Park vo voľnom preklade nazývať kráľovským parkom. Svoj nový domov tu našli zástupcovia mnohých rodov mačkovitých šeliem (levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy). Zvlášť môžeme vidieť samičku leoparda snežného menom Hima, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Zblízka sa dajú v parku obzrieť gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty či korytnačky. Pohladiť a zakúpeným krmivom nakŕmiť je možné kopytníky (zebry, ťavu, somáriky, ovce, kozy, lamy), zajačiky, kengury, hodvábničky a pávy. Toľko teda k zoo a poďme na samotnú akciu.

Stretnutie prebehlo rýchlo v danom čase a na dohodnutom mieste. Zakúpili sme lístky, krmivo a šup ho s deťmi do zoo. Začali sme postupne prechádzať jednotlivé voliéry, výbehy, pavilóny, kde boli zvieratká. Rozdelili sme sa na menšie skupinky a začali prehliadku každý podľa svojho záujmu. Mali sme možnosť v určité časy vidieť kŕmenie vybraných zvierat. Toto bolo sprevádzané komentárom s krátkym popisom, ako sa dané zviera dostalo do zoo, čo obnáša jeho starostlivosť atď. Našej skupine v zložení Zuzka, ja, Hela, Milo a Alenka sa páčilo kŕmenie leopardov a medveďov. Zaujal nás tiež pavilón s opicami. Na Alenku pobehujúcu pri voliére s levmi si robila zálusk jedna levica. Pohľad na pobehujúcu malú jednohubku ju tak fascinoval, že už bola pripravená si aj skočiť na ochranné sklo. Tak sme radšej jednohubku dali do kočíka a bolo po zábave zo strany levice. Postupne sme prešli celý areál. Vstúpili do voliéry, kde sa dalo dotknúť zvieratiek. Rozdali sme zvieratkám zakúpené pamlsky a keďže bolo slušne teplo, tak sme zamierili ku klimatizovaným autám. Tu sme dali malú poradu o ďalšom programe.

Voľba padla na vodný mlyn v Dunajskom Klátove. Trošku histórie k tejto pamiatke. Na okraji obce Dunajský Klátov, na tzv. Klátovskom ramene Malého Dunaja, sa nachádza vzácna technická pamiatka – vodný kolový mlyn s veľkým lopatkovým kolesom na spodnú vodu. Tento mlyn bol postavený niekedy v 19. storočí. V roku 1920 prešiel prestavbou, ktorá mu vtisla súčasný vzhľad. Na rozdiel od ostatných vodných mlynov v Podunajsku má murovanú mlynicu, len koleso a hnacia časť sú umiestnené v drevenej prístavbe. V klátovskom mlyne sa mlelo ešte v 40-tych rokoch 20. storočia. V nasledujúcom období bol poškodený a chátral. Dnes je opäť zrekonštruovaný a plne funkčný, na svoj pôvodný účel však neslúži. Spravuje ho Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede, ktoré v jeho autentických, pôvodne zariadených priestoroch zriadilo pútavú expozíciu vodného mlynárstva.

Presun sem sme zvládli rýchlo. Po vylodení sme si pozreli rameno Malého Dunaja a následne obsadili mlyn. Pozreli sme si ho celý zvnútra a aj muzeálnu expozíciu nachádzajúcu sa priamo v mlyne. Chvíľu sme ešte podebatovali a následne ukončili akciu a pobrali sa domov.

Resumé: Akciu hodnotím ako výbornú. Prehliadku Malkia parku môžem odporučiť všetkým vekovým kategóriám. Samotná zoo je pomerne veľmi veľká a moderne urobená. Je vidieť, že ju neustále rozširujú. Je teda možné, že keď sem prídeme zas, tak tu bude ešte viac zvierat. V určitých smeroch by si od nej mohla zobrať príklad ja Bratislavská zoo. Za negatívum považujem blízkosť Slovak ringu, kde hučia športové autá a je to dosť o nervy počúvať. Technická pamiatka mlynu bola zaujímavá, len bola tak zašitá, aby ju náhodou turista nenašiel. Myslím, že akcia sa všetkým páčila a niekedy si ju ešte zopakujeme.

 

back to sezóna 2018/2019

Category: operácia

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!