Vandrovní Vákuovaní Výletníci

"mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

Vandrovní Vákuovaní Výletníci - "mladý duch nie je otázkou chronologického veku"

Lampióny

  • dátum konania akcie: 19.9.2020
  • autor zápisnice: Vlado
  • účastníci akcie: Maťo, Nika, Zuzka, Bohuš, dobr. Anna a Miška, výl. Sofi, Matúško, Quido, Alenka, Miško

V roku pána 2020teho sa nám podarilo aj napriek silnejúcej druhej vlne kovidu, realizovať operáciu Lampióny, ktorá je tradičnou akciou V.V.V..

Stretli sme sa na konečnej autobusov na Dlhých Dieloch a v zložení Vladovci a Maťovci sme spoločne vyrazili do zóny, kde sa mala akcia uskutočniť. Cesta nebola náročná a Maťo s deťmi postupoval v prvej línii v tradičnej prieskumníckej zostave. Ja so zvyškom jednotky sme sa vliekli svojím tempom za nimi. Takto sme v dvoch vlnách dorazili k bývalej borovici pri zóne, kde sme sa utáborili.

Zóna 54C je totiž opustená a ohnisko je zrušené. Pri našej borovici, z ktorej zostal už len pahýľ, po tom čo ju nejaký „dobrák“ napílil a zlomil, je vybudované ohnisko a nanosené drevo z blízkeho lesa, ktorý sa pomaly približuje. Okolie ohniska bolo ale pokosené a všade sa váľali veľké kopy vysušeného sena, ktoré nám v začiatkoch prípravy ohňa výdatne pomohli.

Len čo sme si vydýchli už sme vytiahli a upevnili so Sofinkou zástavu V.V.V.. Na to sme zbadali ako sa k nám blíži Bohuš so Zuzkou. Boli sme konečne v plne nahlásenej zostave. Založil som oheň a vyrazil s výletníčatami a dobrovoľníkmi do lesa na drevo. Maťo so zvyškom osadenstva vytrvalo strážili oheň a staral sa oňho. Keď sme sa s tou trochou dreva vracali, videli sme, že Maťo sa skutočne snažil a plamene šľahali do cca metra a pol.

Zuzka nalámala drevo, ktoré sme doniesli a postupne sme začali prikladať do tej spálenej trávy kúsky dreva. Maťo a Matúško si začali kopať loptu. Quido si vytiahol banán a chcel ho opiecť. Dobrovoľníčka Anna ponúkla deti piškótami s banánom a ja som si pripravil klobásky na opekanie. Takto pri hrách a opekaní nám ubiehal čas. Len Quido sa z času na čas durdil, no snáď sa čoskoro umúdri.

Keď sme boli najedený rozbehol sa futbalový turnaj v plnom prúde. Pridal som sa do skupiny dospelých, ale zostavy sa často a výrazne menili a niekedy to vyzeralo, že ja, Maťo a Bohuš stojíme v bráne a deti sa snažia obrať jeden o druhého o loptu, aby nám strelili gól.

Nika všetko zdokumentovala, Zuzka sa venovala Miškovi alebo robila niečo iné ale vlastne ani neviem čo, lebo sa nám podarilo dať konečne dať góóóól.

Keď sa začalo zmrákať išiel som s Quidom ešte raz do lesa, aby sa trochu zabavil aj on a veľmi sa mu to páčilo. Keď sme sa vrátili, vytiahol som lampióny a sviečky. Bohuš pripravil svoje led svetielka v jeho lampiónoch a tak sme vyrazili späť.

Deti nám svietili na cestu a spievali si pochodovú pesničku. Samozrejme nechýbala v podaní mňa a Maťa „Išla myška briežkom“. Takto s narastajúcou tmou sme dorazili k lesíku, cez ktorý sme mali prejsť. Tma a svetlá lampiónov v rukách našich detí boli magické. Presne toto som potreboval vidieť a zohriať trochu moje staré srdce.

Quido ma držal za ruku a my sme prešli les až na niekoľko zastávok, keď bolo treba doplniť sviečku do lampióna. Maťo sa snažil výletníčatá vystrašiť, keď im hovoril o pume devínskej a iných nebezpečenstvách, ktoré číhajú v tmavom lese. No ako viete, výletníča je nebojácny tvor a tak sme dorazili až k autám, kde sme zahasili lampióny a rozišli sa do svojich domovov.

Resumé: Akciu hodnotím ako veľmi vydarenú a dúfam, že sa čoskoro znovu uvidíme na ďalšej rovnako dobrej akcii.

 

back to sezóna 2020/2021

Category: operácia

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!